29.3 C
Kyiv
Середа, 23 Липня, 2025

Актуально

Як живуть риби в зоні відчуження: результати досліджень Чорнобильського заповідника

Вчені провели іхтіологічні дослідження у водоймах Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника в межах програми «Літопис природи». Результати показали, що видовий склад риб тут дещо відрізняється від інших водойм регіону.

Було ідентифіковано 19 видів риб, переважно типових для цієї місцевості. Водночас відзначено значно нижчу чисельність інвазійних чужорідних видів, які у сусідніх водоймах представлені значно більше. Зокрема, у заповіднику не зафіксували жодної особини амурського чебачка чи сонячного окуня, а чисельність ротаня і карася сріблястого була мінімальною.

Вчені пояснюють це відносно природним станом водойм та стабільністю іхтіоценозів. У незмінених водоймах сформовані стійкі екосистеми, де чужорідним видам складно прижитися.

Дослідження мають особливе наукове значення, адже у зоні відчуження відсутня господарська діяльність, збережена природа та постійний радіаційний фон. Це створює унікальне середовище для спостережень за змінами у житті риб у майже природних умовах.

Регулярне проведення таких досліджень допоможе краще зрозуміти динаміку видового складу, роль водойм у збереженні рідкісних видів та процеси відновлення водної фауни без втручання людини. Такі спостереження є важливими для збереження біорізноманіття у зоні впливу радіації.

Хоча наразі робити остаточні висновки за результатами однієї експедиції ще зарано, вчені сподіваються, що дослідження будуть продовжені й розширені.

Схожі новини

У центрі уваги