1 C
Kyiv
Середа, 22 Січня, 2025

Актуально

Демографічна криза в Україні: війна загострила багаторічну проблему

Україна стикається з катастрофічними наслідками демографічної кризи, яка почалася ще задовго до повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році. Однак саме війна стала ключовим фактором, що значно погіршив ситуацію. Як пише видання Der Spiegel, майже сім мільйонів українців були змушені покинути країну через бойові дії, що стало найбільшим демографічним відтоком за всю сучасну історію.

Зазначається, що населення України почало старіти ще в 1960-х роках, ситуацію погіршив економічний колапс 1990-х років, коли розпався Радянський Союз, адже “мільйони жінок і чоловіків боялися за своє майбутнє”, тому народжували менше дітей або емігрували.

А вже повномасштабна війна Росії, яка почалася у лютому 2022 року, пише видання, “перетворила демографічну кризу на катастрофу”. І наводить такі дані: майже сім мільйонів людей втекли за кордон, щонайменше п’ять мільйонів українців зараз живуть під російською окупацією, десятки тисяч мирних жителів і до 100 тисяч військових загинули.

Якщо на початку 1990-х років в Україні проживало 51,5 мільйона мешканців, то зараз на підконтрольній Києву території мешкає лише 29 мільйонів, йдеться у матеріалі.

Провідна демографиня, керівниця Інституту демографії та соціальних досліджень у Києві Елла Лібанова розповіла, що населення промислово розвиненої країни починає скорочуватися, коли рівень народжуваності падає нижче ніж 2,1 дитини на жінку. За її підрахунками, у ЄС він трохи менший як 1,5, а в Україні з початку війни цей показник упав нижче за одиницю.

За словами Лібанової, депопуляція “певною мірою неминуча”, адже “населення просто занадто старе”. Водночас ця тенденція, каже вона, характерна не лише для України. Зокрема, Росія бореться зі схожими проблемами, проте її населення майже в чотири рази більше.

Експертка назвала засоби для боротьби з іще більш різким скороченням населення. На її думку, “треба заохочувати повертатися не лише українців, а й людей з інших країн”. Покращення якості життя також може сприяти зростанню народжуваності.

Проте, щоб це сталося, спочатку має закінчитися війна і повинні з’явитися гарантії безпеки, додала Лібанова. Адже навряд чи хтось повернеться туди, зберігатиметься загроза нападу, і навіть не лише не повернеться, а й ще більша кількість людей втече.

Вступ до ЄС був би важливим для економічних перспектив, вважає Лібанова:

“Це стимулювало б зростання та модернізувало б економіку”.

Демографічна ситуація в Україні: останні новини

Як ми повідомляли раніше, виїзд за кордон хлопців до 18 років стане додатковим ударом по демографічному розвитку України, хоч і не таким серйозним, як масовий виїзд у перші місяці війни. Так вважає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк.

В Україні на 100 народжених припадає 286 померлих, і це поганий результат, стверджує заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя Олександр Гладун. Але, за його словами, під час війни очікувати чогось кращого дуже важко.

Скільки людей проживало в Україні станом на 2024 рік, достеменно не знає ніхто, вважає демограф Гладун, оскільки це складно порахувати. Орієнтовно йшлося про трохи більше як 34 мільйони населення.

The post Демографічна криза в Україні: війна загострила багаторічну проблему first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі новини

У центрі уваги