24.8 C
Kyiv
Середа, 23 Липня, 2025

Актуально

Нове дослідження: зайва вага виникає не через брак руху

Популярне переконання, що основною причиною ожиріння є недостатня фізична активність, зазнало серйозного перегляду. Міжнародна дослідницька група під керівництвом Аманди Макгроскі з Університету Дьюка (США) встановила: ключовий чинник глобального зростання маси тіла — не малорухливість, а споживання висококалорійної, ультраобробленої їжі.

Дослідження, опубліковане в авторитетному науковому журналі PNAS, охопило понад 4200 осіб із 34 різних популяцій на шести континентах — від племен мисливців-збирачів до мешканців мегаполісів. Вивчалися такі показники, як загальні та базальні енергетичні витрати, індекс маси тіла та рівень жиру в організмі.

На перший погляд, дані підтверджували усталену думку: мешканці економічно розвинених країн мали вищу масу тіла й більший рівень жиру. Проте після корекції на вік, стать і тип тілобудови з’ясувалося, що фізично активні вони не менше, а навіть більше, ніж представники традиційних суспільств.

Загальні енергетичні витрати майже не впливають на ризик ожиріння — лише в 10% випадків вони корелюють із накопиченням жиру. Цей результат спростовує популярну ідею, що “все вирішує спортзал”.

Натомість, справжньою причиною фахівці називають надлишкове споживання ультраоброблених харчів — продуктів, багатих на цукор, сіль, жири, ароматизатори й інші підсилювачі смаку. Такі продукти порушують природні сигнали ситості, провокуючи хронічне переїдання. Крім того, технологічна обробка робить їжу легкозасвоюваною і енергетично “щільною”, через що надлишок калорій легко накопичується.

Сучасна їжа змінює наші апетити, працює проти сигналів насичення й сприяє ожирінню навіть за нормального рівня фізичної активності”, — зазначають автори дослідження.

Фізична активність, попри її користь для серця, судин, психіки й метаболізму, не здатна самостійно стримати епідемію ожиріння, якщо люди продовжують харчуватись фастфудом, газованими напоями й напівфабрикатами.

Дослідники закликають уряди та суспільство:

  • регулювати продаж солодких напоїв;

  • маркувати ступінь обробки продуктів;

  • обмежити рекламу нездорової їжі;

  • забезпечити доступ до натуральної їжі, особливо для вразливих верств населення.

Проблема ожиріння — не лише в сидячому способі життя, а в агресивній харчовій індустрії, яка змушує нас з’їдати більше, ніж потрібно. Щоб ефективно боротися з епідемією зайвої ваги, потрібно змінювати не лише звички, а й саму систему харчування.

Схожі новини

У центрі уваги