Поки фронт тримає оборону, тил усе гучніше говорить про нестачу робочих рук. У березні 2025 року 65% українських підприємств знову визнали головною проблемою для ведення бізнесу саме брак кадрів. Про це свідчать результати щомісячного опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оприлюднені «Главкомом».
«Упродовж останніх місяців і навіть кварталів проблема браку робочої сили — серед лідерів», — пояснив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел. За його словами, бізнес страждає як від призову працівників до армії, так і від масового виїзду персоналу за кордон.
На другому місці серед ключових бар’єрів — питання безпеки. У березні 53% компаній заявили, що їм просто «небезпечно працювати». Це знову піднімає тему атак по критичній інфраструктурі, обстрілів у прифронтових регіонах і загальної нестабільності.
Замикає трійку основних проблем — зростання цін на сировину та матеріали. Цей фактор зазначили 48% респондентів.
Натомість «страшилка» останніх місяців — перебої з електропостачанням — втрачає свою актуальність. Якщо у лютому на неї скаржились 18% підприємств, то в березні — лише 9%. Проблема опустилася на восьму сходинку в антирейтингу.
Що думає бізнес про дії уряду? У березні дві третини опитаних (65%) назвали політику держави щодо підтримки підприємців «нейтральною», ще 23% — відверто негативною. Лише кожен десятий підприємець вважає, що уряд допомагає ефективно.
У тіні проблем звучить і обережний оптимізм. Середня зарплата в Україні за рік зросла на 20% — до 24 тисяч гривень. Найбільші прибутки демонструють нетипові професії: фермери (66 500 грн), дерматологи (50 000 грн) та навіть радіотехніки.
Але як би не зростали зарплати, якщо працювати нікому — зростання бізнесу під питанням. І поки армія тримає фронт, економіка потребує не менше підтримки — і головне, людей.