Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга висловив занепокоєння з приводу зростання військової діяльності Білорусі в безпосередній близькості до кордонів України та країн НАТО. У своєму повідомленні в соціальній мережі Х він повідомив про небезпеку, яка може виникнути внаслідок активізації Мінська.
Зокрема, з 20 червня по 2 липня в Гродненській області проводяться заходи, що офіційно іменуються перевіркою готовності військовозобов’язаних. Військовий комісаріат Ошмянського району активно сповіщає близько двох тисяч резервістів і формує пункти збору, що викликає стурбованість у Києві та серед західних партнерів, враховуючи, що ці дії відбуваються поряд з кордонами України, Польщі та Литви.
Сибіга підкреслив, що, хоча ці заходи позиціонуються як рутинні, вони мають явні ознаки військового тиску на сусідні держави. Він відзначив, що, незважаючи на те, що Мінськ намагається демонструвати мирні наміри, реальні дії білоруської влади свідчать про протилежне.
Міністр також звернув увагу на те, що Білорусь продовжує нарощувати свою військову присутність в прикордонних районах, не демонструючи готовності до деескалації. У контексті тривалої війни Росії проти України та збільшення військової кооперації між Москвою і Мінськом, це викликає особливе занепокоєння.
Київ вважає, що дії Мінська цілком відповідають інтересам Кремля. З початку повномасштабної агресії Білорусь використовувалася російськими військами для запуску ракет, переміщення техніки та проведення спільних військових операцій.
В останні тижні знову почали говорити про Білорусь через можливий поглиблений російський вплив на її керівництво. Західні ЗМІ повідомляли про ймовірність, що Кремль прагне втягнути Мінськ у новий етап війни з Україною або використовувати його для тиску на Київ і НАТО.
У зв’язку з цим, Україна уважно стежить за будь-якими змінами військової активності на північному напрямку. Сибіга закликав міжнародних партнерів не ігнорувати сигнали з Білорусі та посилити політичний і санкційний тиск на режим Лукашенка.
Міністр підкреслив, що міжнародна спільнота повинна бути в курсі та адекватно реагувати на дії, які можуть загрожувати регіональній безпеці. Він також зазначив, що Україна продовжує координувати свої дії з союзниками та обмінюється розвідувальною інформацією щодо ситуації на північних кордонах.
Сибіга висловився про те, що, згідно з оцінками експертів, на даний момент немає прямої загрози повторного наступу з білоруської території, але значні військові активності поблизу кордонів України потребують пильної уваги. Влада України заспокоює, що Сили оборони контролюють ситуацію та готові реагувати на будь-які виклики. Однак дипломатичні зусилля також залишаються важливими, оскільки міжнародний тиск може стримати ескалацію з боку білоруського режиму.
На даний момент офіційний Мінськ не висловив коментарів щодо заяв міністра закордонних справ України чи можливих додаткових заходів в рамках військових дій у Гродненській області.
