У 2024 році українці суттєво збільшили заборгованість перед мікрофінансовими організаціями. Попри майже незмінну кількість оформлених кредитів, загальний обсяг позик виріс на 27%, досягнувши 51,69 мільярда гривень. Середня сума одного мікрокредиту становила близько 150 доларів — понад 6 тисяч гривень, що на 26% більше, ніж у 2023 році.
Про ці тенденції повідомляє платформа «Опендатабот». Усього впродовж року було укладено понад 8,3 мільйона кредитних договорів. Найактивніше позики брали у третьому кварталі — приблизно 729 тисяч кредитів щомісяця. Наприкінці року цей показник знизився до 691 тисячі, але попит на швидкі гроші залишився стабільно високим.
Нарощення позик супроводжувалося зростанням заборгованості. За перші три квартали 2024 року борг українців перед мікрофінансовими організаціями виріс із 9,3 мільярда до 18,47 мільярда гривень. Наприкінці року сума знизилася до 15,77 мільярда, але загалом залишилася у 1,7 раза вищою, ніж на початку року.
Попри часткове погашення кредитів у кінці 2024-го, фінансове навантаження на населення продовжує зростати. Збільшення середнього чека свідчить про те, що українці потребують більших сум для покриття базових витрат, не маючи достатньо власних коштів.
На тлі цього з’являються і шахрайські схеми. Національний банк України визнав діяльність онлайн-сервісу BitCapital незаконною. Платформа маскувала видачу гривневих позик під кредити у криптовалюті Tether (USDT), фактично обходячи фінансове регулювання. Внаслідок цього постраждали щонайменше 700 осіб.
Мікрокредитування залишається популярним інструментом виживання, але водночас — джерелом зростаючих фінансових ризиків для мільйонів громадян.